Stále častěji slyšíme příběhy o tom, jak si lidé budují cestu k úspěchu. Cestu, která nás tvaruje, činí silnějšími a cílevědomějšími. Právě tak se vytváří naše hodnoty a pokládají se základy ucelené a sebevědomé osobnosti. Dovolte mi, abych vás pozvala do svého světa a krok za krokem odvyprávěla Vám svůj příběh. Objevte mě a najděte odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Rozhodně o sobě mohu říct, že jsem dítě štěstěny! Na jaře roku 2008 jsem v loterii vyhrála auto. Hned nato jsem se rozhodla splnit svůj sen a vydat se poprvé v životě na cestu po Evropě. A toto změnilo můj život! Když mi bylo 33, přestěhovala jsem se s dvěma šicími stroji v zavazadlech do Prahy a začala jsem od základu budovat své podnikání a nový život. Den za dnem jsem pilně vyvíjela svou značku, poznávala principy marketingu a získávala uznání!

Něžné záříjové ráno, píše se rok 1958. Do prosluněné třídy vstupuje chlapec. Učitelka představí nového žáka a určí mu místo vedle křehké desetileté dívenky. Takto se seznámili moji rodiče. Uplynulo mnoho let a narodila jsem se já. Dostala jsem od nich jméno Naila, které v arabštině znamená "dosahující cíle". Mohu říct, že právě tímto mottem se řídí celý můj pestrý život. Mnozí mi však od dětství říkají Nanay, a to se mi líbí. Proto jsem takto pojmenovala i svou značku.

Ázerbájdžán, to je Země ohně! Baku, Město větrů s charakteristickou plnou vůní Kaspického more, je progresivní kosmopolitní hlavní město s horkým sluncem a lahodným jídlem. Zde se dodnes uchovává bohatství historie a starodávných tradic; zde prochází Hedvábná stezka! Úctě ke starším a respektu k národní kultuře je zde člověk naučen od raného dětství. Pohostinnost kavkazského národu a místní čajové tradice shromažďují u velkých stolů všechny generace. Má Vlast vytvarovala mé základní životní hodnoty.

Moje dospívání provázela hudba Jamese Browna, Janis Joplin, Milesa Davise, Led Zeppelin. Babička a maminka mě naučily šít a malovat, vařit a vytvářet útulné prostředí. Maminka ve mně vychovala smysl pro barvy, tvary, proporce a vše, co se týká estetického vnímání věcí! Tatínek rozvíjel můj vkus v hudbě, designu interiérů a nábytku. Právě díky němu jsem se naučila pracovat se všemi stavebními nástroji. Tvořila jsem neustále, kreslila, modelovala, pletla, šila, vyšívala. Takto se utvářela moje životní cesta!

První klíčové události mého života se odehrávaly v chmurném prostředí kolapsu SSSR, v době deficitu, občanských nepokojů a válečného stavu v Ázerbájdžánu. Moje rozhodnutí přestoupit na jinou školu a změnit své sociální prostředí vneslo do mého života novou energii. Když mi bylo 19 let, dostala jsem jedinečnou příležitost prezentovat své obrazy na mezinárodním trienále současného umění v Istanbulu, kde jsem se poprvé rozmluvila anglicky a seznámila jsem se s designéry z celého světa. Tyto události ovlivnily můj pohled na svět a formovaly moji osobnost.

Nejrůznější malířské a grafické techniky, umění perských miniatur, metody pletení koberců a výroby šperků jsem objevila během studentských let! Účastnila jsem se módních přehlídek, vytvářela jsem kolekce avantgardních modelů. V té době mě inspirovala hudba Sade, Bjork a Portishead, а filozofie Osha a Nietzscheho. Moje diplomová práce byla zaměřena na dějiny malování na hedvábí. V rámci praktické části jsem vytvořila 4 velké batiky znázorňující čtyři živly. Dodnes jsou uloženy v archivech Ázerbajdžánské státní univerzity umění a kultury.

Nečekaná změna osudu nastala když mi bylo 26: přes inzerát v novinách jsem se dostala na pozici designérky kovaných výrobků. Ukázalo se, že balkóny, zábradlí a dekorativní mříže jsou mou vášní! Vytváření kovového nábytku a dalších dekorací mě také hodně bavilo. Skvělá zkušenost a jedinečné vzpomínky! Toto období mi přineslo seberealizaci a uznání nejen jako profesionální designérky, ale také jako kolegyně a kamarádky. Velice mě těší, že moje tvorba dodnes zdobí domy v mém rodném městě.

Vedle designu jsem rovněž odpovídala za kontrolu kvality výrobků a podílela jsem se na jejich instalaci. Ne, sama jsem je samozřejmě nekovala! Ale zpravidla jsem je na závěr ručně patinovala. Mnohdy jsem musela připravovat výkresy na pracovním stole ve skutečné velikosti. Po pěti letech práce na špinavých staveništích jsem se rozhodla změnit svůj život! Moje touha změnit zaměření svého tvůrčího potenciálu a věnovat se elegantní módě se stala odrazovým můstkem pro moji kariéru módní návrhářky.

Když mi bylo 12, ušila jsem si sama sukni a pak jsem ji dlouho nosila do školy. Dámské oblečení na míru jsem však začala vyrábět až v roce 2005. Mými prvními zákaznicemi byly kamarádky, sestry a kolegyně. Bavilo mě hledání funkčních řešení pro jejich šatníky a vytváření individuálních stylů. Jsem velice vděčná svým přátelům z Baku za to, že mi plně důvěřovali ve výběru barev a látek, poskytli mi prostor pro experimentování, a co je nejdůležitější, umožnili mi učit se z vlastních chyb. Tak krok za krokem vznikala moje první značka, "Nanay designing with love".

V roce 2009 jsem přijala největší výzvu svého života. Spoléhajíc se na víru v sebe a své zkušeností jsem se přestěhovala sama do Prahy. Možnosti svobodné Evropy a inspirující krása Prahy mě motivovaly opustit své rodné město a začít zde budovat svůj život a podnikání od základu. Nejprve jsem bydlela a pracovala v tak malém bytě, že se tam sotva vešly mé pracovní stoly a svatební šaty. Bylo to náročné období, ale moje ambice nešlo zastavit! Pilně a odhodlaně jsem pracovala na dosažení uznání v novém prostředí a rozvoji své značky na nové scéně!

Usilovně jsem hledala způsoby, jak prosadit svou značku na trhu. Šířila jsem informace na sociálních sítích, rozdávala jsem letáky na ulici, nabízela jsem své služby za minimální ceny. Toto však nestačilo. Rozhodla jsem se tedy vytvořit svoji první kolekci! Kvalitní reklamní materiály a účast na přehlídkách na svatebních veletrzích mě dostaly na novou úroveň. Konečně jsem získala první spokojené zákaznice a kladná doporučení. Steh za stehem, bez švadlen a reklamních agentur, jsem dokázala prosadit svůj podnikatelský záměr a značku!

Na jaře roku 2016 jsem přišla s koncepcí nové oděvní značky „ONA color wear“, založené na myšlence kapslového šatníku s harmonickými kombinacemi barev. Udělala jsem marketingovou analýzu a průzkum, našla jsem výrobce, napsala velmi podrobný obchodní plán a po dlouhou dobu jsem hledala investora. Každý, komu jsem ukázala svůj projekt, vyzdvihoval jeho jedinečný koncept. Ale musím přiznat, že je velmi těžké najít někoho, kdo by byl ochoten investovat do módy. Proto po 3 letech hledání jsem musela projekt pozastavit a věnovat veškerý svůj čas „NANAY textile design & couture“.

Dozvědět více